Kultura mediów, ciało i tożsamość - red. W. Jakubowski, S. Jaskulska


W obecnych czasach to kultura mediów jest źródłem wzorców przekazywanych w tekstach kultury popularnej. Nie można zaprzeczyć, że media stały się ważną częścią życia współczesnego człowieka. W niniejszej pozycji autorzy pragną zwrócić uwagę na pozycję edukacyjną mediów. Nie trudno zauważyć, że na rynku wydawniczym jest wiele książek z zakresu tematyki mediów, myślę jednak, że przedstawiona przeze mnie pozycja jest jedną z bardziej interesujących i kompleksowych, jeżeli chodzi o kontekst edukacyjny. Można pokusić się o stwierdzenie, że rola kultury współczesnej w kształtowaniu tożsamości to temat opracowany wyczerpująco.

„Kultura mediów, ciało i tożsamość – konteksty socjalizacyjne i edukacyjne” pod redakcją naukową Witolda Jakubowskiego i Sylwii Jaskulskiej to monografia naukowa, w której znajdziemy szeroką gamę tekstów właśnie z zakresu przekazów medialnych. Książka została podzielona na dwie części, w pierwsza dotyczy opracowania „kultury mediów i tożsamości”, zaś druga zatytułowana jest „ciało, płeć i tożsamość”. Książka opatrzona jest wstępem, w którym autorzy wyjaśniają motywy, które miały wpływ na powstanie publikacji, opisują obecny stan nauki, a także założenia i kryteria, jakie przyświecały im w wyborze tekstów. „Udało się nam w jednej książce zgromadzić artykuły autorów z całej Polski, z wielu ośrodków akademickich. Łączy ich zainteresowanie rolą kultury współczesnej w kształtowaniu tożsamości.”

Różnorodność tekstów zamieszczonych w tej publikacji niewątpliwie stanowi jej walor. Oczywiście jedne teksty są bardziej, a inne mniej interesujące z mojego punktu widzenia. Są takie, które skłaniają do przemyśleń, do analizowania treści i zachęcają do zgłębienia tematyki, a są i takie, przez które ciężko przebrnąć, czasami jest to związane z językiem, innym razem z samą treścią. W mojej opinii druga część książki poświęcona ciału, płci i tożsamości znacznie podnosi atrakcyjność całej pozycji.

Niewątpliwie autorzy opracowali temat w sposób kompleksowy, dla osób zainteresowanych tą tematyka pozycja stanowi „must have” i „must read”. Myślę, że jest to pozycja ciekawa, ponieważ teksty wyróżniają się aktualnością zagadnień i przykładów ze świata mediów. Temat niewątpliwie opracowany został z najwyższą starannością, wykorzystana została literatura polska i zagraniczna z ostatnich lat. 

Tytuł: Kultura mediów, ciało i tożsamość -konteksty socjalizacyjne i edukacyjne
Pod redakcją naukową: W.  Jakubowski oraz S. Jaskulska
Wydawnictwo: Impuls
Liczba stron: 360
Moja ocena 7/10


2 komentarze:

  1. To chyba jednak nie dla mnie... ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rok tamu miałam okazję przebrnąć przez kilka publikacji o podobnej tematyce, dlatego z chęcią sięgnęłabym po nią, jednak biorąc pod uwagę, te które wypożyczone z bibliotek czekają, te zakupione, a jeszcze nie przeczytane, które można liczyć na stosy pewnie zostanie ta akurat pozycja w kwestii marzeń, lub przeczytam ją za jakieś dwa lata:) pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za zostawienie komentarza, jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, napisz jusssi@interia.pl