Zakątki, czyli kto tu mieszka - książka dziecięca


Ostatnio jedna z czytelniczek zmobilizowała mnie do poszerzenia biblioteczki Hani. Prawdą jest, że ostały się ulubione książeczki i to je maglujemy każdego dnia. Do Zakątków Wydawnictwa Dwie Siostry przekonała mnie opinia, że książka rośnie wraz z dzieckiem.


Wersja dla malucha.


Twarde, kartonowe strony, które są niezniszczalne. Odeprą atak brudnych rączek i ostrych ząbków ;) Stron jest czterdzieści, więc książka jest dość gruba. Na jej kartach znajdziemy 20 tradycyjnych domów wraz z ich mieszkańcami. Dla rocznego dziecka ten poziom jest wystarczający. Słowa “dziecko”, “domek”, “chłopiec”, “dziewczynka”. Dziecko widzi różnicę miedzy kolejnymi obrazkami, potrafi wskazać postać i budynek. Pokazać oko, nosek itd. Obrazki są duże, na jasnym tle, co nie powoduje chaosu.


Wersja dla starszego dziecka.


Starsze dziecko zacznie rozpoznawać niuanse między rysunkami. Imię dziecka, specyficzny wygląd domu i strój ludowy. To dobry punkt wyjścia, aby wyjaśnić że dzieci na całym świecie różnią się miedzy sobą pod wieloma względami. Być może ta książka jest pierwszym krokiem ku nauce tolerancji. Zrozumienie, że nie każdy wygląda i zachowuje się tak samo, pomoże w relacjach z rówieśnikami w przedszkolu, gdzie przecież może spotkać się z innością.


Różnorodność świata powinna kojarzyć się z przygodą i pobudzać do przekraczania granic. Książeczka spotkała się u nas z dużym entuzjazmem, Hana wskazuje palcem dzieci i “po swojemu” pyta kto to? Domki cieszą się mniejszym zainteresowaniem, ale myślę że z książeczką nie będziemy rozstawać się jeszcze kilka lat. Bo choć Zakątki pozbawiona jest słów, obrazem zachęca do rozmów.


Michalina Rolnik, autorka książki jest laureatką międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci - Jasnowiedze. Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie utalentowanych twórców i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.

Książka znalazła się w naszej biblioteczce dzięki uprzejmości Księgarni Bookmaster. Ksiażka w cenie - 26,10zł
0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za zostawienie komentarza, jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, napisz jusssi@interia.pl

podczytuję