Gdzie jesteś, Leno? - Joanna Opiat-Bojarska (chcę więcej!) 

Tylko głupiec nie przyznaje się do błędu. Kilka lat temu wrzuciłam Joannę Opiat-Bojarską do worka literatury obyczajowej. Niezłej, ale niewyróżniającej się. Widziałam pojawiającej się na rynku nowości, ale kierowały mną uprzedzenia i niedowierzanie. Atrakcyjna blondynka w świecie mężczyzn? Rzeczowy kryminał? Niemożliwe.  Po kilku latach postanowiłam odpowiedzieć sobie na te pytania. Gdzie jesteś, Leno? to dosadny argument, aby Opiat-Bojarską na stale zakwalifikować w gronie najlepszych, rodzimych autorów powieści kryminalnych. A to przecież był jej kryminalny debiut!


Śledztwo prowadzone przez rozpoczynających współpracę partnerów: doświadczonego Przemysława Burzyńskiego i pewnego siebie Michała Majewskiego, to angażująca sprawa zniknięcia Leny. Dziewczyna, po wieczorze spędzonym w jednym z klubów muzycznych, ginie bez śladu. Zaczyna się śledztwo. Czy uda się odnaleźć Lenę?


Największym walorem powieści jest rzetelne podeście do poruszanego problemu. Autorka umiejętnie wplotła w fabułę informacje dotyczące procedur policyjnych. Zachowała przy tym ciągłość historii, równocześnie dodając jej autentyczności. Faktem jest, że podobna historia mogła wydarzyć się naprawdę. Z reguły wybieram powieści kryminalne, które zwracają moją uwagę makabrycznymi odkryciami czy postacią psychopaty. Jest w nich coś nierealnego, nawet niespotykanego w wieczornych wiadomościach. Gdzie jesteś, Leno? to ubrana w słowa historia wielu ludzi. Zaginionych…


Autorce udało się oddać emocje towarzyszące rodzinom, których bliscy zniknęli bez śladu. Ta książka uświadamia, jak ważne są pierwsze godziny od zniknięcia. Znajomość procedur policyjnych i umiejętność przewidzenia działań policji w zależności od zeznań, wiąże się z możliwością obejścia przepisów, a co za tym idzie zyskaniem kilku godzin. Czytając zastanawiałam się, czy będąc w podobnej sytuacji co matka Leny, podkoloryzowałabym rzeczywistość, aby zaczęto działać. Tak. Zrobiłabym to.


“W policji nie myśli się o zakończeniu sprawy w kwestiach subiektywnej oceny. Nie tylko z gruntu źli dopuszczają się przestępstw. Czasami ludzie znajdują się w złym miejscu, o złej porze. Albo mają pecha.”


Gdzie jesteś, Leno? zaskakuje rozwiązaniami fabularnymi. Pozostawia czytelnika w poczuciu satysfakcji. Koniec końców ma się wrażenie, że historia mogłaby toczyć się nieopodal. Oby nie.


Tytuł: Gdzie jesteś, Leno?
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Liczba stron: 322
Wydawnictwo: Replika

Egzemplarz do recenzji przekazała księgarnia BookMaster.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za zostawienie komentarza, jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, napisz jusssi@interia.pl

podczytuję