Od urodzenia - Elisa Albert


 

 
 
Od urodzenia to historia miłości. Matki do dziecka. Do siebie samej. Mimo wszystko. Można kochać postrzegając macierzyństwo przez pryzmat różowych okularów, ale  można też kochać przez czarną płachtę depresji. To wciąż miłość. Inna, ale równie prawdziwa. Od urodzenia to autentyczna historia tysiąca kobiet. Matek, które brodzą w ciemności.


O problemie depresji poporodowej mówi się coraz głośniej. Jeszcze kilka lat temu był to temat tabu. Obecnie jest często poruszanym tematem w szkołach rodzenia czy na spotkaniach z położną. Jak to się przekłada na jej późniejsze rozpoznawanie? Nijak. Brak środków i brak narzędzi do walki z depresją jest powszechny, tym bardziej że osoby, których dotknął problem same nie walczą o pomoc. Tkwią w ciemności. Dokładnie tak, jak bohaterka powieści Od urodzenia.


Ari ma dość. Jej nastroje przypominają dobrze rozbujaną huśtawkę, która nigdy się nie zatrzymuje. Ciało i umysł krzyczą. Czasami są to nieme wrzaski, innych razem dosadne przekleństwa. Sinusoida emocjonalna. Miłość do dziecka w kontraście do niemocy. Są to wyrzuty względem samej siebie, systemu i dziecka. Czy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Czy była w tym prawda?


I tak. I nie. Miałam wrażenie przerysowania. Fabularnego i językowego. Nie jestem zwolenniczką ubarwiania i gloryfikowania macierzyństwa, ale Od urodzenia wydało mi się zbyt jednotorowe. Warto, przed sięgnięciem po tę książkę, zdać sobie sprawę, że nie jest to historia o trudach macierzyństwa, a pamiętnik kobiety w depresji! Kobiety, która twierdzi, że nie urodziła. Rok wcześniej wyciągnięto z niej dziecko… Mocnego efektu dodawały wulgaryzmy i przekleństwa. Dla mnie najsłabszy, zupełnie niepotrzebny, element. Właśnie język powieści sprawił, że stała mi się ona obca.


Od urodzenia zostaje w głowie. Mimo wszystko. Takiego sposobu ujęcia problemu rzeczywiście jeszcze nie było. Razi, szokuje, ale (uwaga!) każe docenić! Popatrzę na roześmianą buzię i dziękuję, że mnie to ominęło. Bo to nie wybór. Depresja to choroba.


Tytuł: Od urodzenia
Autor: Elisa Albert
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Kobiece

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za zostawienie komentarza, jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, napisz jusssi@interia.pl